Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/turkishc/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 652

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/turkishc/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 654

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/turkishc/public_html/templates/yoo_infinite/ob_cache.php on line 7
Benlik Üzerine

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/turkishc/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 652

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/turkishc/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 654

Benlik Üzerine

Written by Ibrahim Ozer on . Posted in Ibrahim Ozer

Godlike   "Ben diyorum ki her fert başucuna; “suçlu benim, herkes suçsuz!” levhasını asmalıdır. Ben diyorum ki yegâne kurtuluşumuz herkesin herkesi affetmesindedir. Daha ötesi kanunların sorumluluğuna girer. Ama görüyorum ki anlatamıyorum… Hissediyorum ama anlatamıyorum! " (Necip Fazıl Kısakürek, Reis Bey)

Zihinlere kazınmış halde duran bilgisizlik yığıntısının enkazı altında ezilen ve halen yukarı tırmandığı vehmine kapılan acı dolu bir nesil. Gerçek ile serap arasında kaybolan kırık hayaller ve tüm bunlar yetmezmiş gibi çaresizliğe bürünmüş hayal-i hüsran. Al eline bir kalem, karala geçmişini. İçinde biraz sen olsun biraz gölgen. Bir tutam tecrübe kat ama senden, benliğinden olsun. Lakin, gönül istemezse içten gelmezse nafile. Her katık bu resimle birlikte acıya dönüşür. 


Ve nihayetinde kendi içinde kaybolmuş benlikler. Ruhunu başka ellerin avuçlarına bırakmış biçareler. Ve mahiyetini meraktan aciz bitkin yürekler. Semaya açılan eller ama şahsa atfedilen dualar. Acil cihetinden kabulünün gerçekleşmesi için yapılan yakarışlar. Yaradan yerine yaratılana gösterilen yüce hürmetler, el bağlamalar, koşulsuz kabuller, sorgusuz haller.

Her rüzgar fısıltısını, her yağmur damlasını işaret sanan sağır kulaklar, kör gözler. Ardından, vehamet denizinde boğulmaya yüz tutmuş sahte gönüller.

   "Çocuk, “ağlayabilseydiniz, anlayabilirdiniz…” dedi. Ağladıkça anlıyorum… Ağladıkça anlıyorum… Artık bütün mantık hesaplarımı kaybettim. Hem de öylesine kaybettim ki; Amerika’da bir cinayet işlense de, dünya çapında bir ses sorsa; “katil kim?”, “benim!” diye haykırabilirim! " (Necip Fazıl Kısakürek, Reis Bey)

Gizemin Biz’de değil ben’de olduğunu zannederek kibrin en derin çukurunda kalakalmış simalar. Enaniyeti aştığını farkedemeyen , koyunda saklandığı BEN limanından demir alamayan ve üstelik bununla içindeki asabiyeti besleyen dipsiz uçurumlar. Bu benlik yıkımında bile kendini tedaviye muhtaç guruhtan zannetmeyen hasarlı yüzler. O yüzlerde saklanan ‘ben’ dehlizinde ve hatta feragat suretinde kendini resmedenler.

Hakikati kendi soğuk sularında gömen acımasız eller. Diri diri toprağa gömülen kızlara hangi sebeple öldürüldüğü sorulduğunda (Tekvir, 8) bunun musebbibleri olarak suskunluğunu acziyetlerinden bilmeyen gafiller. Enaniyeti zulme çalıp, Allah’ın haram kıldığına helallık yüklemeye çalışan sefiller.

   "Ben ne yaptım? Uykuda, baygınlıkta, annemin karnında, babamın kanında hangi cinayeti işledim? Hangi mukaddesi kirlettim ki kendimi gelmiş gelecek bütün fenalıkların tek sorumlusu biliyorum? Dışımda ne arıyorlar? İçime doğru suçluyum ben! Bir de kalkmış belki kendimden birine, ondan öbürüne geçer, bir merhamet yangını çıkar bütün ülkeyi sarar diye; tımarhanelik bir hayalin peşine düşmüş gidiyorum!" (Necip Fazıl Kısakürek, Reis Bey)

Kendisinden yardım isteyene yardım elini uzatmak yerine ‘bizden misin, değil misin’ sualini layık gören zulüm içiciler. Kendinden başka mazlum bilmeyen, kendinden olandan başkasına merhamet beslemeyen, kulak vermeyen ötekileştiriciler, farazi topluluklar. Ben’liğe bağlılıkla gönlünü şefkate hapsetmiş, küçük bir merhamete muhtaçlara gözlerini kapayan körler.

Kendi su-i zann bataklığında boğazına kadar batmış lakin etraftan hüsn-ü zann uman acziyetler. Ne üslup bilen, ne adap bilen gafiller. Muttaki bir abd olma gayreti yerine ifrâtkâr bir mürid olmayı tercih eden ve lakin hür olduğu vehmine kapılmış abîdler. Kör taassubun girdabına girmiş ve ‘ben’ kibrinde boğulmuş biçareler.

Nabza göre şerbetler, helal kılınan haramlar ve bîgünah vehametine müptela olmuş günahkarlar. Fitne kalemini elinden bırakmayan ve ‘benden olmayan benden değildir’ şiarını kendine düstur edinen BEN’ler ve benliği kendine mazhar edinmiş, maraz fikirler dehlizinde savrulmuş o gâfil ve soyut akıllar.

   "Ben diyorum ki her fert başucuna; “suçlu benim, herkes suçsuz!” levhasını asmalıdır. Ama görüyorum ki anlatamıyorum… Hissediyorum ama anlatamıyorum! " (Necip Fazıl Kısakürek, Reis Bey)

İbrahim Özer

Sitede yayınlanan köşe yazılarından yazarları sorumludur.

Twitter Bubbles

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget